Gdańsk liderem w podaży powierzchni biurowej do wynajęcia w północnej Polsce

20.01.2016 11:52

Trzecie miejsce w Polsce

Obszar Trójmiasta jest obecnie największym zagłębiem biur na wynajem na północ od Warszawy. Blisko 530 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej sytuują ten rejon za stolicą, Krakowem oraz Wrocławiem. Gdy weźmiemy pod uwagę wskaźnik powierzchni wynajętej, to w I półroczu 2015 r. Gdańsk i Gdynia razem zajmują trzecie miejsce w kraju. Oba te miasta od 2008 r. powiększyły swoje zasoby powierzchni biurowej do wynajęcia ponad dwukrotnie. Daje to solidne podstawy do stworzenia w Gdańsku największego centrum biznesowego w północnej Polsce.

Siła trzech miast

Najważniejszym miastem trójmiejskiej aglomeracji pozostaje Gdańsk, oferujący obecnie ponad 350 tys. mkw. biur do wynajęcia, które mieszczą się głównie w Oliwie, Wrzeszczu i trasie WZ. Ponad dwukrotnie mniej biur na wynajem posiada Gdynia (ok. 140 tys. mkw.), a zlokalizowane są one przeważnie w okolicach ul. Łużyckiej. Dopełnieniem oferty dla biznesu są biura w niewielkim Sopocie, gdzie znajdziemy niecałe 40 tys. mkw. powierzchni.

Obiekty w budowie

Park biurowy w Trójmieście podlega nieustannej rozbudowie – w realizacji są obecnie projekty o łącznej powierzchni ok. 130 tys. mkw., z czego do połowy 2016 r. deweloperzy planują oddać do użytku ponad 100 tys. mkw. Większość nowych obiektów powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie głównej osi komunikacyjnej Trójmiasta, wzdłuż trasy nowowybudowanej Pomorskiej Kolei Metropolitarnej – przykłady obejmują takie realizacje jak kampus firmy Intel (okolice lotniska), kompleks biurowy Tensor (w dzielnicy Gdynia-Redłowo), czy też projekt Neptun (w Gdańsku-Wrzeszczu).

Popularne w Polsce, popularne za granicą 

Ożywiony ruch panuje także na rynku już istniejącej infrastruktury biurowej – w ostatnich miesiącach właścicieli zmieniły m.in. BPH Office Park w Gdańsku, Baltic Business Center w Gdyni oraz pierwszy etap Alchemii w Gdańsku. Nabywcami są inwestorzy zagraniczni, co jest też sygnałem coraz lepszego postrzegania gdańskiego rynku biur na wynajem nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju.
Pierwsze półrocze 2015 r. przyniosło deweloperom z Trójmiasta umowy na wynajem ponad 50 tys. biur, co lokuje ich na trzecim miejscu w kraju pod względem zanotowanego popytu. Jest to po części wynikiem kończących się umów na wynajem, zawartych w latach 2006-2008, czyli podczas pierwszego okresu prosperity na powierzchnie biurowe.

Optymistyczne prognozy

Pierwsza połowa poprzedniego roku była bardzo intensywna, jeśli chodzi o podpisywanie nowych kontraktów czy też przedłużanie istniejących umów najmu. W samym II kwartale 2015 nasz trójmiejski oddział wspierał transakcje na ponad 11 000 mkw. biur – twierdzi Dyrektorka Trójmiejskiego Oddziału JLL Magdalena Reńska. Niedługo potem z nieukrywanym optymizmem dodaje: Przewidujemy, że popyt w drugiej połowie roku będzie równie wysoki. Trójmiasto sprawdziło się jako znakomita lokalizacja dla firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych.

Atrakcyjne ceny

Przedsiębiorcy wynajmujący w Gdańsku biura mogą liczyć na bardzo dobre stawki (w porównaniu np. do warszawskich cen), w okolicach 13 euro miesięcznie za atrakcyjne powierzchnie biurowe. Mogą również wynegocjować inne profity, takie jak logotyp firmy na dachu w cenie czynszu, okresy zwolnienia z opłat, czy też wykończenie biura pod klucz wliczone w cenę.

Znajdź biuro do wynajęcia

MatchOffice.pl jest portalem, na którym znajdziesz wszsytkie potrzebne informacje o wynajmie biur w Warszawie. 

Zamów informacje o tych ofertach najmu, które najbardziej Cię interesują i nawiąż szybko kontakt z wynajmującym. 

Znajdź biuro

Jesteś wynajmującym?