Biura na wynajem w dzielnicy Warszawa-Wola

Wola jest jedną z centralnie położonych dzielnic Warszawy i czwartą co wielkości, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców. Centralne położenie oraz duża liczba niezabudowanych działek sprawiły, że po transformacji ustrojowej Wola stała się, obok Śródmieścia i Mokotowa, jednym z największych placów budowy w mieście. Wysoka podaż spowodowała, że przedsiębiorcy poszukujący biura na wynajem w Warszawie pierwsze kroki kierują w stronę inwestycji zrealizowanych na terenie tej dzielnicy.

Historyczna dzielnica Warszawy

Pierwsze wzmianki o Woli sięgają XIV wieku, kiedy to w spisach pojawia się własność książąt mazowieckich o nazwie Wielka Wola. Sama nazwa pochodzi od przywileju zwolnienia miejscowości od danin na rzecz władcy. Większą rolę Wola zaczęła odgrywać w XVI wieku, gdy okolice wsi zostały wybrane na zjazdy szlachty z terenów całej Rzeczypospolitej w celu wyboru nowego króla, zwane „wolną elekcją”. Pod koniec XVIII w. na terenie obecnej dzielnicy założono jedną z najbardziej znanych polskich nekropolii – Cmentarz Powązkowski. Kolejny raz Wola pojawiła się na kartach historii w czasie powstania listopadowego, podczas którego bohatersko broniła się Reduta Wolska dowodzona przez gen. Sowińskiego. Jednak prawdziwie tragiczna dla Woli okazała się dopiero II wojna światowa – wtedy to znaczną część dzielnicy zajęło getto, którego zabudowa została całkowicie zburzona po uprzednim zabiciu przez Niemców jego żydowskich mieszkańców. Nieco ponad rok później, w pierwszych dniach powstania warszawskiego, naziści zamordowali kilkadziesiąt tysięcy niebiorących udziału w walkach cywilów, co przeszło do historii pod nazwą Rzeź Woli. Tragedia ta upamiętniona jest na licznych tablicach pamiątkowych oraz w Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest obecnie jednym z najchętniej odwiedzanych warszawskich muzeów.

Metro podnosi atrakcyjność

Powojenna odbudowa nie zdołała wypełnić wszystkich wojennych zniszczeń, co po przemianach 1989 r. okazało się wielką szansą rozwojową dla Woli. Wiele pustych działek lub pozostałych po nierentownych zakładach budynków fabrycznych przejętych zostało przez deweloperów świadomych olbrzymiej wartości terenów znajdujących się w centrum miasta. W pierwszej kolejności zabudowane biurowcami zostały okolice al. Jana Pawła II oraz ul. Kasprzaka, gdzie na potrzeby siedzib banków zaadaptowano stare hale fabryczne. Dzielnica zyskała jeszcze na atrakcyjności w ostatnich latach, dzięki oddaniu do użytku pierwszego odcinka II linii metra, zapewniającego najszybszy w mieście transport. Doprowadziło to nawet do wyburzeń zaledwie kilkunastoletnich budynków biurowo-usługowych w okolicach stacji podziemnej kolejki, na miejscu których powstają obecnie budowle o większej skali.

Największe inwestycje

Do największych inwestycji biurowo-usługowych w dzielnicy Warszawa-Wola można zaliczyć:Warsaw Trade Tower – jeden z trzech w Warszawie budynków o wysokości przekraczającej 200 metrów (obok Pałacu Kultury i Nauki i Warsaw Spire), ponad 44 tys. mkw. powierchniWarsaw Spire – kompleks 3 biurowców o pow. 100 tys. mkw. z ogólnodostępnym dla mieszkańców placem miejskimGeneration Park – 3 budynki z 80 tys. mkw. biur i 20 tys. mkw. powierzchni usługowo-handlowejProximo – 26 tys. mkw. biurcentrala Kredyt Banku – 12 tys. mkw. zajmowanych w całości przez bankVictoria – 12 tys. mkw. biurcentrala BGŻ – 23 tys. mkw. zajętych przez bankRenaissance Tower – 18 tys. mkw. biur na wynajemWola House – 34 tys. mkw. powierzchni (z czego 22 tys. stanowią biura) w budowie;

Świetlana przyszłość Woli?

Równocześnie z powstaniem budynków biurowych w dzielnicy zostały zbudowane duże obiekty handlowo-usługowe, składające się z marketów otoczonych dziesiątkami sprofilowanych sklepów. Wśród takich realizacji na terenie Woli największe to Wola Park, Fort Wola, Klif oraz Centrum Jupiter. Kontynuacja budowy metra oraz kolejne inwestycje biurowo-usługowe pozwalają przypuszczać, że w najbliższych latach Wola pozostanie atrakcyjnym miejscem na biznesowej mapie stolicy.

Znajdź biuro do wynajęcia

MatchOffice.pl jest portalem, na którym znajdziesz wszsytkie potrzebne informacje o wynajmie biur w Warszawie. 

Zamów informacje o tych ofertach najmu, które najbardziej Cię interesują i nawiąż szybko kontakt z wynajmującym. 

Znajdź biuro

Jesteś wynajmującym?